avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Op-uri false transmise pe mail
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Op-uri false transmise pe mail

Unde trebuie sa depun plangere pentru inselaciune cu op-uri false transmise pe mail.Am primit in numar de 3 op intr-o perioada de 3 saptamani.Nu am fost atent de la inceput ca date nu coresound ,numele firmei era corect dar cui-ul era al unei alte societati acest lucru ducand la blocarea tranzactiei.
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 03:00, 16 Noiembrie 2018
Daca tranzactia n-a fost executata, care ar mai fi paguba? Ar fi doar o tentativa de inselaciune.


Dany-Hre a scris:

Unde trebuie sa depun plangere pentru inselaciune cu op-uri false transmise pe mail.Am primit in numar de 3 op intr-o perioada de 3 saptamani.Nu am fost atent de la inceput ca date nu coresound ,numele firmei era corect dar cui-ul era al unei alte societati acest lucru ducand la blocarea tranzactiei.




Revin cu amanunte,

Op-urile false erau transmise in contul datoriei existente...foarte mare.Op-urile au fost doar o tragere de timp (inselaciune) pt scoate bani din firma prin diferite canale ,ducand firma spre insolventa! Vreau sa mentionez ca din acelasi cont sau facut inainte plati si bani sau incasat.


tgeorgescu a scris:

Daca tranzactia n-a fost executata, care ar mai fi paguba? Ar fi doar o tentativa de inselaciune.


Daca imi datoreaza bani si vrea sa faca plata cu op -uri in contul datoriei inseamna ca vrea sa stinga datoria...dar m-a inselat...o considerati tentativa de inselaciune sau inselaciune!Am toate dovezile cu diverse justificari de genul ca banca nu a procesat..etc...Cum procedez?
Ok, sa le luam pe rand: de la cine erau ordinele de plata si in beneficiul cui? De ce prin e-mail? Vorbind in general, sunt valabile OP-urile trimise prin e-mail?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma falsa si ŢeapĂ cu comerţ en-gros florinau florinau Buna ziua, De câteva săptămâni caut un furnizor in UE pt nişte hartie de copiator, in cantităţi mari. Am găsit pe ebay mai multi furnizori care se ... (vezi toată discuția)
Inselatorie facuta pe internet gheorghe2010111 gheorghe2010111 Buna ziua. Am fost contactat pe internet de o societate care face recrutari pentru o firma din Polonia, numita ABC Apple. Am completat datele mele, dupa ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat - mi se cere sa deschid un cont bancar DavidCojocaru DavidCojocaru de curand am primit un e.mail,cu o scrisoare de la cineva din Africa,in legatura cu o suma mare de bani...acest om imi cere o favoare ,sa.mi fac cont bancar ... (vezi toată discuția)