Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... LINISTEA SI ORDINEA PUBLICA
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

LINISTEA SI ORDINEA PUBLICA

Vreau sa stiu si eu parerea unui specialist in urmatoarea situatie:
De curand m-am mutat intr-un apartament nou. A trebuit, evident, sa fac unele lucrari de amenajare. Mai precis: montaj tamplarie PVC, schimbat usi, zugravit, montat mobilier nou, montat parchet laminat.
Evident ca anumite lucrari nu am putut sa le intrerup la ora 14,00 deoarece cei de la termopane aveau si alte montaje de facut in ziua respectiva. Idem si cu parchetul laminat, idem si cu usile.
Am fost amenintat continuu de vecini ca ma vor da pe mana politiei ca fac galagie dupa ora 14,00. Evident ca atunci cand am putut, am oprit lucrarile dar in cele 3 cazuri descrise mai sus.......:( ......chiar nu am putu.

Va rog sa imi spuneti daca exista exceptii in lege pentru cazul cand te muti.
Cum pot combate problema cu care ma confrunt ?
Lecturati Legea nr. 61/1991 (Actualizata 2008), pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

Ultimele acte modificatoare:
- Legea nr. 265/2004
- Legea nr. 355/2004
- Legea nr. 234/2008 publicata in MOF nr. 750 din 06/11/2008.
Ar fi indicat totusi sa gasiti o cale amiabila pentru rezolvarea conflictului.
Vecinii au dreptul si pot sa solicite sprijinul Politiei pentru tulburarea linistii publice.
Ati putea de exemplu, anterior efectuarii unei operatiuni de reparatie ce necesita producerea unor zgomote ce pot tulbura linistea publica, sa mergeti la toti vecinii ce ar putea fi afectati si sa le cereti consimtamantul, cu scuzele de rigoare, precizandu-le si faptul ca oricare dintre ei ar putea fi intr-o asemenea situatie.
Decat sa cautati texte de lege care nu prea reglementeaza genul acesta de situatii, mai bine va imprieteniti cu vecinii, invitandu-i la o cafea, eventual, si explicandu-le cu calm si buna-vointa care este situatia.:)
Se spune ca "vorba dulce mult aduce", aveti mai multe sanse, zic eu...dvs. nu stiu ce ziceti!:)
Buna ziua,
Pentru a vedea textul actualizat al Legii nr. 61/1991, accesati:
[ link extern ]
Cu stima,
Intr-adevar este o situatie mai delicata..
Cel mai la indemana ar fi sa faceti o intelegere cu co-locatarii dvs si sa cadeti de comun acord.
Numai bine si acomodare placuta.
Va multumesc !
Stiu.....fiind nou venit in bloc asta am si facut.....am mers mai intai la cei de pe palierul meu si apoi la cei de sus si la cei de jos............
stiti ce raspuns am primit ?
NU NE INTERESEZA DOMNE' !!!!!
NU ITI MAI FACI SI GATA....CE E TREABA MEA CA TREBUIE SA TE MUTI ?

Singurii care au aceptat au fost vecinii cu apartamentul lipit de al meu.
AtnalaB, utilizator