Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cryptomonede
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cryptomonede

Buna ziua,
Am o problema cu un "exchanger" de cryptomonede. Detin un cont de utilizator la Spectrocoin.com verificat si confirmat cu documente, deci eu sunt titularul de drept in care am un portofel pentru Etherum (ETH). Portofelul este compatibil cu token urile ERC20 suporta Bankera (BNK) token care este un token Erc20 oferit de Spectrocoin. Eu mai detin si alte monede ERC20 pe care le am transferat in acelasi portofel pentru o contabilitate mai usoara. Problema este ca Spectrocoin la momentul asta nu vrea sa imi dea PrivateKey ul de la portofelul meu ETH ca sa imi pot vinde / transfera sau schimba monedele pe care le detin in portofel. De asemenea nu vor sa imi mute ei direct token urile in alt portofel de al meu la care detin eu private key ul ca sa pot avea acces total la fondurile mele. Motivul invocat de spectrocoin este ca moneda pe care o detin ROCK2 (erc20 token) pe langa moneda oferita de ei BNK care este de asemenea erc20 token nu poate fi accesata deoarece spectrocoin nu o tranzactioneaza. Monedele ROCK2 au costat ceva.... si ei imi tin banii blocati fara nici un motiv real. Daca spectrocoin ar dori sa ma ajute, ar dura aproximativ 2 minute sa imi restituie fisele. Va rog sa imi dati niste sfaturi despre cum as putea sa imi recuperez token urile, un amic mi a zis ceva de un ordin de plata intocmit de un avocat la care ar trebui sa se raspunda in 14 zile. Multumesc anticipat
Gibilan, utilizator
Ordinul de plata poate fi doar in moneda nationala din tara respectiva.

Pe urma, v-ati uitat la Conditii Generale sau Termeni de Serviciu care sunt regulile acestui website? Aceste reguli nu au voie sa incalce legislatia din tara in care isi au ei sediul.

Pe spectrocoin a da un nume fals conduce la blocarea contului. De asemenea, a folosi mai mult de un card virtual si un card real duce la blocarea contului. A folosi identitati multiple pentru aceeasi persoana reala duce la bocarea contului. Daca nu exista motive temeinice pentru deblocarea conturilor, sumele se confisca.

Cardurile au limite banesti care nu pot fi depasite, ele difera intre cardurile verificate si cele neverificate.

Astea sunt obligatiile lor conform legislatiei contra spalarii de bani din tara respectiva.

Opiniile daca spectrocoin ar fi escrocherie sunt impartite, eu nu sunt nici contra lor, nici pentru.
tgeorgescu, utilizator
Prietenul va sfatuia sa apelati la un avocat pentru a emite o notificare de plata sau de eliebrare sume in termen de 15 zile.
Buna ziua,
Contul meu nu este blocat. Il pot accesa. Poate nu m am exprimat eu corect, am acces la cont, imi pot vedea fondurile pot schimba, vinde sau cumpara BNK o moneda erc20 ( erc20 fiind un protocol) care este listata pe spectrocoin. Problema este ca pe langa BNK mi am transferat si ROCK2 dintr un alt cont de asemenea un token erc20 stiind ca portofelul este compatibil. Acum, ei imi spun ca pot sa imi folosesc cum vreau token urile BNK dar nu si ROCK2 doarece nu este listata la ei pe platforma. Desi fondurile le pot vedea in balanta pe etherscan.io sau ethplorer.io pot tranzactiona doar BNK nu si ROCK2. Ca sa le pot manageria as avea nevoie doar de private key ul de la portofelul meu ETH, desi ORICE portofel ETH are un private key prin definitie ei refuza sa mi l dea pe cel ce apartine contului meu. Ei ar putea in orice moment sa imi transfere inapoi token urile , m am oferit sa le platesc si o taxa speciala pentru asta dar tot refuza spunandu mi ca desi portofelul este erc20 compatibil nu imi pot transfera token urile ROCK2 sau oferi private key ul de la portofel pentru a mi le muta singur.
Sper ca am clarificat putin mai bine situatia in care ma aflu.
Multumesc pentru interes.
Zi buna

tgeorgescu a scris:

Ordinul de plata poate fi doar in moneda nationala din tara respectiva.

Pe urma, v-ati uitat la Conditii Generale sau Termeni de Serviciu care sunt regulile acestui website? Aceste reguli nu au voie sa incalce legislatia din tara in care isi au ei sediul.

Pe spectrocoin a da un nume fals conduce la blocarea contului. De asemenea, a folosi mai mult de un card virtual si un card real duce la blocarea contului. A folosi identitati multiple pentru aceeasi persoana reala duce la bocarea contului. Daca nu exista motive temeinice pentru deblocarea conturilor, sumele se confisca.

Cardurile au limite banesti care nu pot fi depasite, ele difera intre cardurile verificate si cele neverificate.

Astea sunt obligatiile lor conform legislatiei contra spalarii de bani din tara respectiva.

Opiniile daca spectrocoin ar fi escrocherie sunt impartite, eu nu sunt nici contra lor, nici pentru.

Prietenul mi a zis sa apelez la un avocat pentru a emite o notificare de plata, si daca nu se raspunde in 14 zile la ea ii pot actiona in judecata conform spuselor lui. Si asa am ajuns aici pentru o parere de specialitate. Multumesc pentru interes.
Zi faina.

Company Advising a scris:

Prietenul va sfatuia sa apelati la un avocat pentru a emite o notificare de plata sau de eliebrare sume in termen de 15 zile.

Notificarea de plata cu termen de 15 zile. Problema e mai complexa si sunt sanse sa aveti costuri mult mai mari. Incercati...