Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident cu un biciclist: deși el a fost vinovat și ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident cu un biciclist: deși el a fost vinovat și nu a depus plângere, am dosar penal pentru fugă la locul accidentului. Ce pedeapsa risc și care ar fi șansele de a-mi recupera permisul de conducere?

Buna ziua,

Va prezint urmatoarea speta:

Dimineața ieșeam cu masina din parcarea subterană a blocului în care locuiesc. În masina era si copilul meu de 1 an si jumatate pe care urma să îl duc la cresa. La ieșirea din parcare, a venit un biciclist din partea stângă care circula pe trotuar, fără echipament de protectie, cu o viteză extrem de mare care a intrat în masina mea. Biciclistul, fiind lovit l-am întrebat dacă vrea să îl duc la spital, l-am urcat în mașină si l-am lăsat în fața secției de primiri urgenta de la cel mai apropiat spital. Mentionez ca nu am intrat in spital deoarece eram cu cel mic in masina care plângea. Am dus copilul la cresa după care am sunat la poliție pentru a anunța accidentul. Cei de la poliție mi-au spus sa ma îndrept către Brigada Rutieră unde am fost testat cu alcooltest rezultat (0,00) si am dat declarație. În acest timp un echipaj de poliție a fost la spital, a luat declarația biciclistului si s-a dus la locul accidentului unde a concluzionat: Fugă de la locul accidentului. Echipajul a venit la Brigada Rutieră unde mi-a mai luat o declarație si mi-a reținut permisul si mi-a dat dovadă fără drept de circulatie.
Biciclistul a iesit in 2 ore din spital, fara complicatii prea mari; nu a depus plângere dar are 7 zile de medico legal deoarece i-au recomandat Augmentin.
Biciclistul nu a depus plângere si el este vinovat pentru producerea accidentului.
Multumita politiei, eu sunt vinovat pentru fuga de la locul accidentului.
Au trecut 5 luni de la data accidentului si inspectorul care a cercetat cazul m-a invitat astazi sa mai completez o declaratie cu titulatura de inculpat.

În urma solicitărilor repetate de a primi drept de circulatie procurorul nu a fost de acord.

Ce pedeapsa risc si care ar fi șansele de a-mi recupera permisul de conducere?

Multumesc anticipat,
Manuela Rășină, administrator
Cat dureaza cercetarile veti avea dreptul de conducere suspendat.
Pentru a va exercita in mod eficent dreptul la aparare, ar trebui sa va angajati avocat specializat in astfel de cauze.
Riscati condamnarea la o pedeapsa cu inchisoarea si suspendarea executarii sub supraveghere.
Da, si eu sunt de parere ca ar trebui să va angajați avocat deoarece situatia este destul de confuză.
Ati putea avea sanse sa scăpați de cazier daca ati angaja avocat dar va avea mult de lucru.
Este o situatie care va permite să scăpați de o condamnare penală cu o apărare eficienta si temeinic motivată.
~ Conținut șters la cerere ~
Întrebarile mele ar fi: 1. De care parte a mașinii s-a lovit biciclistul?
2. Nu aveți camera in mașină? Sau camera in zona....că de obicei parcarea subterană ar trebui să aibă
Va multumesc pentru sugestii. Am solicitat ajutorul unui avocat.