Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... lovit pe pista de biciclisti
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

lovit pe pista de biciclisti

Buna ziua
Azi am fost lovit pe trotuar,pe pistele de biciclisti de un autoturism intre Unirii si piata Alba Iulia.M-am uitat o secunda in stanga,pe trotuar nu era nimeni,nicio
masina,nimic,cand m-am uitat in fata era masina,n-am mai
avut ce sa fac si am aterizat pe capota.
L-am intrebat daca mergem la politie,a sovait dupa care a zis ca nu.
N-am avut nici o pretentie,am plecat la servici dupa care seara ma suna sa vin la politie.
Cred ca el a declarat ca stationa,prin urmare eu sunt vinovat ca ...ce?circulam pe pista de biciclisti.Acum vrea sa isi repare o zgarietura pe masina din banii mei.
Ce ar trebui sa fac?Cine are dreptate
Mergeti maine la prima ora la politiei si formulati plangere scrisa impotriva persoanei care v-a accidentat si aratati in aceasta exact cum s-au intamplat lucrurile.
Trebuia sa o faceti imediat.
Daca nu o faceti s-ar putea sa incerce sa va oblige sa platiti/sa il despagubiti pentru o vina inexistenta.
Arfi bine sa aveti martori ca sa dovediti cele petrecute.
dupa producerea unei tamponari aveti obligatia sa va prezentati in 24 de ore sa raportati evenimentul...daca a trecut mai putin de atat trebuia sa scrieti in declaratia pe care v-au dat-o sa o completati exact cele intamplate...ce s-a intamplat la politie?
Am fost seara la politie,am dat declaratii amandoi.
Am intrebat alti politai ce e de facut si mi-au spus sa merg la spital,am fost la urgente,astazi am fost si la institutul de medicina legala dupa care m-am intors la sectia de politie unde dadusem declaratie cu o seara in urma.Mi s-a spus ca nu e nevoie de o alta declaratie si sa vin peste 2 saptamani cand am certificatul medico-legal.Am vorbit cu mai multi politai,mi-au spus ca e imposibil sa fiu eu gasit vinovat din moment ce eram pe trotuar,pe pista de biciclisti,dar...nu m-ar mira nimic.
Martori nu am,eram doar noi 2.
Din nefericire pentru dvs.,justitia seadministreaza pe baza de probatorii.
Toata acesta situatie ca sa nu ramana la nivelul unei simple povestiri,trebuieste dovedita.
Nu stiu in ca masura ar putea rezolva o parte dintre probleme o recosntituire judiciara sau efecuarea unei expertize