Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rectificare salariu restant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rectificare salariu restant

Buna ziua,
Cu respect, va rog sa ma ajutați cu un răspuns.
Sunt pensionara din Martie 2018.
De când eram in activitate, anul 2017, am constatat, și unitatea a recunoscut gresala, ca in mai 2015 am fost încadrată cu o treapta mai jos la salariu (am lucrat intr-o Stațiune de Cercetare). Mi s-au recalculat drepturile și a ieșit o diferența de salariu brut. La stabilirea net-ului unitatea spune ca trebuie sa calculeze pe legea noua din ian 2018, când salariul minim e 1900, deci CAS, CASS mai mari. E corect? La fel și pentru transmitere la CJP, pentru rectificativa?
Mulțumesc!
Cu considerație,
Stan Elisabeta

Scuzați-mi greselile de exprimare.
elizbeth, utilizator
Din ianuarie 2018 , nu si inainte de aceasta data, CAS si CASS au valori mai mari.