Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Referat pentru concediu medical - incepand cu 91 de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Referat pentru concediu medical - incepand cu 91 de zile consecutive sau total in 12 luni?

Buna ziua, am o nelamurire: in cazul acumularii de peste 90 de zile in interval de 12 luni, dar sunt afectiuni diferite (un medical de 8 zile si la diferenta de cateva luni afectiune mai grava ce cumuleaza 87 de zile de medical), este corect sa se initieze referat? Legea mentioneaza ca "Potrivit art. 13 din OUG 158/2005, durata de acordare a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel mult 183 de zile in interval de un an, socotita din prima zi de imbolnavire, incepand cu a 91-a zi, concediul putandu-se prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurarilor sociale." Expertul da avizul pe o afectiune ce poate necesita mai mult de 90 de zile de medical, sau pe cumulul zilelor de medical indiferent de afectiune? Multumesc!
Cele 90 de zile de concediu medical pot fi si cu intrerupere, si cu coduri diferite de diagnostic.
Se aduna intotdeauna zilele de medical din ultimele 12 luni anterioare. Exceptiile sunt precizate in art.56 de mai jos.
Referatul trebuia facut cand ati implinit cele 90 de zile, acum aveti 8 + 87 = 95 de zile.
Pentru zilele 91-95 trebuie sa aveti certificat medical separat, pe care trebuie pus avizul medicului expert.

Ordinul 15/2017 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate

ART. 18
(1) Concediile medicale pentru incapacitate temporară de muncă se acordă pe o durată de cel
mult 183 de zile în interval de un an, socotite de la prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul medical se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul
medicului expert al asigurărilor sociale, după caz.
(3) Durata de acordare a concediului și a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă
este mai mare în cazul unor boli speciale și se diferențiază după cum urmează:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză pulmonară și unele boli cardiovasculare,
stabilite de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, denumită în continuare CNAS, cu acordul
Ministerului Sănătății;
b) un an, cu drept de prelungire până la un an și 6 luni de către medicul expert al asigurărilor
sociale, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză meningeală, peritoneală și urogenitală,
inclusiv a glandelor suprarenale, pentru SIDA și neoplazii, în funcție de stadiul bolii;
c) un an și 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru tuberculoză pulmonară operată și
osteoarticulară;
d) 6 luni, cu posibilitatea de prelungire până la maximum un an, în intervalul ultimilor 2 ani,
pentru alte forme de tuberculoză extrapulmonară, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale.
(4) Pentru obținerea avizelor prevăzute la alin. (2) și (3), medicul curant va întocmi un referat
medical conform modelului prezentat în anexa nr. 5; referatul medical se va transmite la cabinetul
de expertiză medicală și recuperare a capacității de muncă în a cărui rază teritorială își are
domiciliul asiguratul.

ART. 56
(1) Durata concediilor pentru tuberculoză, neoplazii, SIDA, boli cardiovasculare, a concediilor
pentru sarcină și lăuzie, îngrijirea copilului bolnav, pentru reducerea timpului de muncă și pentru
carantină, precum și pentru risc maternal nu diminuează numărul zilelor de concediu medical
acordate unui asigurat pentru celelalte afecțiuni.
(2) Pentru concediile medicale prevăzute la alin. (1), plătitorii de indemnizații au obligația să
elibereze adeverințe din care să rezulte numărul de zile de concediu medical aferent fiecărei
afecțiuni în parte.
Multumesc!