Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venit din activitati (online)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venit din activitati (online)

Buna ziua,

Am o intrebare pentru dvs., imi poate explica cineva cum sta treaba cu impozitul pe venit sau pe niste bani proveniti din activati online? Banii vin ca urmare a vanzarii de obiecte digitale pe un site de specialitate, sunt trimisi de catre compania respectiva pe paypal apoi retrasi in contul meu de la banca. Trebuie sa platesc taxe sau sa platesc impozit pentru banii aceia si daca da se aplica pentru orice suma?

Toate cele bune!
PetreToader, utilizator
Veti depune declaratia unica si nu conteaza nivelul venitului pentru a plati impozit pe venit. Fiind primul an, mergeti la ghiseu la finante sa va ajute in completarea declaratiei.
george-neagu, moderator
Multumesc domnule George Neagu.
Daca este vorba si de venituri de acelasi tip de anul trecut procedura e aceeasi? Banuiesc ca se aplica % de impozit de la nivelul anului trecut?
PetreToader, utilizator
Pentru veniturile de anul trecut impozitul pe venit era 16% iar pentru cele din cest an, de la 1 ianuarie, este 10%.
Apreciez raspunsurile dvs. Multumesc mult!
Inca un lucru as vrea sa intreb domnule George Neagu, daca nu va e cu suparare. Stiti cumva daca pentru cazul de fata se aplica unele penalitati pentru veniturile de anul trecut pentru care nu a fost platit impozitul? Am citit cateva articole dar nu m-am lamurit mai deloc.