Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Urgentare termen de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Urgentare termen de judecata

Buna ziua!
Ce presupune urgentarea unui termen de judecata? Imi puteti da baza legala? Se poate da o sentinta judecatoreasca la primul termen?
jacquelline, utilizator
Doar în cazuri concrete se poate vorbi de urgentare concretă.
Depinde de obiectul litigiului si de urgența concretă.
Trebuie temeinic motivată în fapt si in drept o asemenea cerere.
Este bine sa stiti ca este foarte dificil de obtinut urgentarea chiar si cu avocat.

Dacă aveți mart9ri de audiat sunt sanse foarte mici sa se finalizeze procesul la primul termen de judecată.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cazuri exxtrem de rare se poate finaliza un proces la primul termen,atunci cand partile incheie o intelegere/tranzactie,renunta la cererea de chemare in judecata .cauza este relativ simpla si se administreaza doar inscrisuri etc.Chiar daca prin absurd se finalizeaza la primul termen,poate dura luni pana judecatorul va redacteaza hotararea ,luni pana dosarul primeste termen in apel etc.Cand ati intrat in malaxorul justitiei nu va faceti planuri cu rezolvari rapide,nimeni nu va poate garanta/,aproxima cat dureaza.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
In cazuri extrem de rare se poate finaliza un proces la primul termen,atunci cand partile incheie o intelegere/tranzactie,renunta la cererea de chemare in judecata .cauza este relativ simpla si se administreaza doar inscrisuri etc.Chiar daca prin absurd se finalizeaza la primul termen,poate dura luni pana judecatorul va redacteaza hotararea ,luni pana dosarul primeste termen in apel etc.Cand ati intrat in malaxorul justitiei nu va faceti planuri cu rezolvari rapide,nimeni nu va poate garanta/,aproxima cat dureaza.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat