Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cat dureaza in instanta un proces de divort fara copii ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cat dureaza in instanta un proces de divort fara copii si fara partaj ?

Buna ziua, as dori sa stiu cam cat poate dura in instanta un proces de divort in care nu exista copii si nici partaj (la incheierea casatoriei s-a optat pentru regim matrimonial al separatiei de bunuri)

Multumesc
Durata ar fi ca in cazul unui divorț cu minori simplu.
E greu de spus o durata deoarece legea e făcută sa meargă foarte greu judecățile.

Depinde si unde va judecati.
Depinde de instanta, de situatia particulara a celor doua parti. De ce in instanta, la notar sau la stare civila nu se poate?
Este greu de aproximat in functie de gradul de incarcare al instantei,de localitatea unde va judecati etc.Chiar daca procesul se judeca in 2 termene sa zicem,depinde in cat timp se motiveaza sentinta,O estimare intre 6-8 luni intr-un caz fericit.
domiciliul comun este sector 2, banuiesc ca acolo va trebui inaintata si actiunea
Da,procesul judecandu-se in Bucuresti va puteti astepta si la o perioada mai lunga pana la solutionare.Succes.