Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... M-am rasturnat cu masina
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

M-am rasturnat cu masina

Buna ziua , acum 2 zile m-am rasturnat cu masina. In autovehicul eram eu si alti doi prieteni . Unul dintre ei a suferit o fractură de rotula deplasată si e nevoie de operatie. Părinți lui mi-au cerut foarte mulți bani (el fiind minor) in jur de 10.000 de lei , eu nu am de unde sa ii dau atatia bani si vor sa ma dea in judecata. Cele mi se poate întâmpla în instanță?
Daca persoana vatanata are mai mult de 90 de zile de ingrijiri medicale o sa fiti cercetată într-un dosar penal urmand să fiți trimisa in judecata ,și eventual condamnată, cu privire la infracțiunea de vătămare corporală din culpa, iar despăgubirile vor fi achitate de societatea de asigurari.
Daca persoana vatamata nu are mai mult de 90 de zile de îngrijiri medicale, despăgubirile pot fi solicitate pe cale civila, urmând că dumneavoastră să solicitați chemarea în garanție a societății de asigurări, aceasta fiind obligată la plata despăgubirilor către victima accidentului. Aceste proceduri sunt complexe, astfel va sfătuiesc să vă angajați un avocat. Succes!
Cu consideratie,
Av. Olteanu Ionuț