Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... angajari pile
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

angajari pile

Seful serviciului personal de la o institutie publica ofera fiului subiectele unui examen pentru ocuparea unei functii publice la respectiva institutie cu cateva zile inainte de data examenului. Scopul este evident, asigurarea succesului candidatului favorizat. Concursul are loc si fiul obtine postul.
Dupa un an si jumatate organele judiciare afla acest lucru. Intrebarile ar fi urmatoarele:

1. Ce pedeapsa risca seful serviciului personal?
2. Ce pedeapsa risca fiul?
3. Banii incasati (drepturile salariale etc) de fiu in cei un an si jumatate trebuie restituiti institutiei? In cazul in care trebuie restituiti, cine ar trebui s-o faca? Fiul sau seful?
4. Exista o situatie de conflict de interese? (Nu seful serv. personal a semnat numirea fiului, ci directorul institutiei.)

Va multumesc si orice idee este binevenita!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu pot spune unde, ancheta e in plina desfasurare, oricum e vorba de un post de consilier cls. I la o primarie.

Va rog mult, oameni buni! Chiar nu aveti nicio idee despre intrebarile de mai sus?