Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosarul de pensie depus tarziu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosarul de pensie depus tarziu

Buna ziua,
Ce se intampla daca depun dosarul de pensionare cativa ani mai tarziu dupa varsta legala de obtinere a pensiei?
Primesc pensie mai mare or am
pierdut pensia pentru acei ani?
Pot sa cumpar vechime in munca retroactiv daca in perioda respectiva am lucrat legal in SUA si am cotizat la sistemul de pensii din SUA?
Multumesc frumos!
ElenitaM, utilizator
-Pensia va fi mare.
-Pierdeti pensia pentru acei ani.
-Daca indepliniti conditia de stagiu minm de 15 ani, nu merita sa cumparati vechime in munca.
Multumesc mult dnul Mircea
Sotul are Stagiul minim pentru pensie incomplet, ii lipsesc aproximativ 5 luni .
Ar putea sa cumpere retroactive prin Procura speciala dar singurul act de identitate care il avem este
Passportul SUA, (si timpul este foarte scurt)
Avem CNP dar passportul Roman a expirat.Nu avem alt act de identitate.
valid.
Este posibil ca sotul sa cumpere vechime?

VA multumecs mult pentru sfat si pentru timpul dvs.
Sa aveti o zi buna!
Elena