avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dosarul de pensie depus tarziu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dosarul de pensie depus tarziu

Buna ziua,
Ce se intampla daca depun dosarul de pensionare cativa ani mai tarziu dupa varsta legala de obtinere a pensiei?
Primesc pensie mai mare or am
pierdut pensia pentru acei ani?
Pot sa cumpar vechime in munca retroactiv daca in perioda respectiva am lucrat legal in SUA si am cotizat la sistemul de pensii din SUA?
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
ElenitaM, utilizator
Cel mai recent răspuns: ElenitaM , utilizator 18:30, 19 Noiembrie 2018
-Pensia va fi mare.
-Pierdeti pensia pentru acei ani.
-Daca indepliniti conditia de stagiu minm de 15 ani, nu merita sa cumparati vechime in munca.
Multumesc mult dnul Mircea
Sotul are Stagiul minim pentru pensie incomplet, ii lipsesc aproximativ 5 luni .
Ar putea sa cumpere retroactive prin Procura speciala dar singurul act de identitate care il avem este
Passportul SUA, (si timpul este foarte scurt)
Avem CNP dar passportul Roman a expirat.Nu avem alt act de identitate.
valid.
Este posibil ca sotul sa cumpere vechime?

VA multumecs mult pentru sfat si pentru timpul dvs.
Sa aveti o zi buna!
Elena

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nu avem act de identitate romanesc ElenitaM ElenitaM Este passportul SUA recunoscut ca act de identitate pentru a cumpara vechime retroactive prin Procura speciala ? Santem cetateni romani cu domiciliu in ... (vezi toată discuția)
Salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ... cochintu cochintu salut tuturor.nu locuiesc in romania.am auzit din unele surse ca este posibil sa va intra o lege in vigoare pentru cumpararea vechimii la pensie in romania.am ... (vezi toată discuția)
Privata de pensie timp de 27 de ani Adrian74 Adrian74 Numele meu este Barceri D. Elena, am 87 ani, locuies in comuna Simian Judetul Mehedinti si iata o scurta cronologie a jafului sistematic practicat in potriva ... (vezi toată discuția)