Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am semnat anul trecut un antecontract pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am semnat anul trecut un antecontract pentru un apartament (89.000 euro) și un loc de parcare (9.600 euro). Dezvoltatorul mi-a propus acum să facem două contracte, în rate la dezvoltator. Notarul este de acord dar banca nu, cine are dreptate?

Buna ziua,

Urmeaza sa semnez cvc pentru un apartament de la un dezvoltator pf si am nevoie de ajutorul dvs:

Am semnat, anul trecut, un antecontract pentru un apartament (89.000 euro) și un loc de parcare (9.600 euro).
Ambele proprietati sunt pe acelasi antecontract, unde se mentioneaza ca trebuie sa achit "98.600 euro, TVA inclus".

Euro a crescut mult de cand am semnat promisiunea si pana in prezent (abia acum au finalizat dezvoltatorii), astfel ca in momentul de fata se depaseste plafonul de 450.000 lei pana la care vanzarea s-ar incadra la TVA 5%. Anul trecut nu se depasea, iar dezvoltatorul a refuzat atunci fixarea in lei.

Dezvoltatorul mi-a propus acum sa separam actele si sa facem 1 contract pentru apartament si separat 1 in rate la dezvoltator pentru locul de parcare.

Notarul (ales de dezvoltator) mi-a dat asigurari ca este legal si ca banca va fi de acord.

Sefa de agentie a bancii unde contractez creditul prima casa mi-a spus ca nu se poate si ca obiectul vanzarii de pe antecontractul care a ajuns la banca si la fondul de garantare (adica apartament+loc de parcare) trebuie sa ramana neschimbat.

Imi puteti spune, va rog, cine are dreptate si cum ar trebui sa procedez?

Va multumesc,
Roxana Dimache
Manuela Rășină, administrator
Si dezvoltatorul mai are un interes: peste 450.000 lei, el trebuie să plătească un impozit de 3% către stat.
Nu aveti cum sa mai modificați nimic.
Dvs ati semnat o promisiune de vânzare cumpărare pentru 2 imobile, la un pret global.
Vă mulțumesc pentru răspunsul prompt.

Din păcate, dezvoltatorul îmi spune că nu crede că banca nu este de acord și insistă să facem despărțirea actelor în ziua vânzării.

Înțeleg corect că în forma actuală dezvoltatorul va trebui să plătească TVA 19% + impozit de 3% și că prin despărțirea contractelor încearcă să evite lucrul acesta?
Lucrul acesta nu este ilegal?
Sau TVA-ul trebuie să îl plătesc eu?

Dvs. sunteți avocat sau jurist? M-ar interesa o consultație (contra cost, evident) pentru a fi sigură că procedez legal și nu vor exista repercusiuni asupra mea.

Vă mulțumesc!

Nu e vorba ca e ilegal, ci ca dezvoltatorul isi urmareste propriul interes.
Adica in loc sa aiba un singur contract cu o valoare mare, vrea 2 contracte cu valori mici, care sa nu atinga plafonulpentru plata impozitului.
Despte TVA, cititi mai multe aici www.avocatnet.ro/articol_475...
Ideea e ca daca ati incheiat antecontractul la notar, nu mai poate fi modificat.
Este inregistrat in evidentele notariale, a fost trimis la banca, la fondul de garantare.
Actele notariale, in general nu se modifica, decat pentru erori materiale.
Iar explicatia dezvoltatorului nu este un motiv.

Vă mulțumesc pentru răspuns.

Din ce înțeleg, dezvoltatorul vrea această separare nu doar pentru impozitul de 3%, ci și pentru că din suma totală de 98.600 euro ar trebui să colecteze și să vireze la stat o TVA de 19%, față de 5%, cât ar fi fost înainte de depășirea plafonului de 450.000 lei.

Eu îndeplinesc toate condițiile pentru a beneficia de TVA 5% pentru acel apartament și am semnat la notar o declarație în acest sens. Doar că acum se depășește suma până la care s-ar aplica taxa redusă.

Iar în antecontract este menționată "suma de 98.600 euro, TVA inclus" (fără să fie menționată vreo cotă anume).

Deduc corect că nu trebuie să mai plătesc nimic în plus față de suma de mai sus, dat fiind faptul că e menționat "TVA inclus"?

Vă mulțumesc mult!

Da, deduceti corect.