avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Cumparare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Cumparare apartament

Buna ziua. Acum aprox 1 an (martie 2019) am semnat un antecontract pentru achizitia unui apartament a carui valoare in lei la acel moment nu depasea pragul de 450.000 RON. Am semnat antecontractul si am platit catre dezvoltator un avans de 15%. Mentionez ca apartamentul este intr-un bloc in constructie. Ca termen (teoretic) de finalizare este august, anul acesta.
In urma evolutiei explozive a euro, pretul apartamentului in lei a trecut de 450.000 RON.
Intrebarea mea este, unde ma incadrez in aceasta situatie ? La TVA 5% in continuare sau TVA 19% ?
Va multumesc anticipat
Alin
Cel mai recent răspuns: Aliinut , utilizator 16:06, 30 Aprilie 2020
Plafonul de 450000 lei este exclusiv TVA. Asadar, daca la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, pretul in lei nu va depasi suma de 472500 lei, beneficiati de TVA redusa de 5%. ATENTIE: cota TVA, regimul aplicabil sunt cele valabile la data contractului de vanzare-cumparare, inclusive pentru avans.
Ultima modificare: Joi, 30 Aprilie 2020
Alexandru Palaghia, Contabil


Alexandru Palaghia a scris:

Plafonul de 450000 lei este exclusiv TVA. Asadar, daca la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, pretul in lei nu va depasi suma de 472500 lei, beneficiati de TVA redusa de 5%. ATENTIE: cota TVA, regimul aplicabil sunt cele valabile la data contractului de vanzare-cumparare, inclusive pentru avans.


Va multumesc frumos.

O zi buna si #staysafe
Alin

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota tva 5% Attila_B Attila_B Daca la achizitia apartamentului in antecontract, s-a stabilit suma x care este pretul apartamentului, iar in antecontract este stabilit si suma x +tva 5% ... (vezi toată discuția)
Cota redusa de tva se aplica pentru ambele apartamente? manu4216 manu4216 Bună ziua, Am semnat antecontractul pentru 2 apartamente in august 2022, cu preț unitar mai depășind 450000 RON. Știe cineva dacă cota redusă de TVA ... (vezi toată discuția)
Proiect de lege art. 291 din codul fiscal (legea nr. 227/2015) Ponny Ponny Buna ziua, In legatura cu proiectul de lege privind modificarea art. 291 din Codul Fiscal (Legea nr. 227/2015) pentru majorarea plafoului de TVA de la 5% ... (vezi toată discuția)