Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Cumparare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Cumparare apartament

Buna ziua. Acum aprox 1 an (martie 2019) am semnat un antecontract pentru achizitia unui apartament a carui valoare in lei la acel moment nu depasea pragul de 450.000 RON. Am semnat antecontractul si am platit catre dezvoltator un avans de 15%. Mentionez ca apartamentul este intr-un bloc in constructie. Ca termen (teoretic) de finalizare este august, anul acesta.
In urma evolutiei explozive a euro, pretul apartamentului in lei a trecut de 450.000 RON.
Intrebarea mea este, unde ma incadrez in aceasta situatie ? La TVA 5% in continuare sau TVA 19% ?
Va multumesc anticipat
Alin
Plafonul de 450000 lei este exclusiv TVA. Asadar, daca la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, pretul in lei nu va depasi suma de 472500 lei, beneficiati de TVA redusa de 5%. ATENTIE: cota TVA, regimul aplicabil sunt cele valabile la data contractului de vanzare-cumparare, inclusive pentru avans.
Alexandru Palaghia, Contabil

Alexandru Palaghia a scris:

Plafonul de 450000 lei este exclusiv TVA. Asadar, daca la data incheierii contractului de vanzare-cumparare, pretul in lei nu va depasi suma de 472500 lei, beneficiati de TVA redusa de 5%. ATENTIE: cota TVA, regimul aplicabil sunt cele valabile la data contractului de vanzare-cumparare, inclusive pentru avans.

Va multumesc frumos.

O zi buna si #staysafe
Alin