Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Proiect de lege art. 291 din Codul Fiscal (Legea nr. ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Proiect de lege art. 291 din Codul Fiscal (Legea nr. 227/2015)

Buna ziua,

In legatura cu proiectul de lege privind modificarea art. 291 din Codul Fiscal (Legea nr. 227/2015) pentru majorarea plafoului de TVA de la 5% pentru aparatamente pana la 140.000 care ar urma sa intre in vigoare de la 1 Ianuarie 2021.

Am cumparat o proprietate de 135.000 anul trecut si am platit avansul. In perioada Decembrie 2020-Ianuarie 2021 ar urma sa fac receptia apartamentului si sa finalizez achizitia.

Intrebare: Ca sa beeficiez de TVA-ul redus de 5% trebuie ca 1) receptionarea apartamentului sa se faca dupa 1 Ianuarie 2020, sau 2) plata propriu-zisa? Daca de exemplu receptionez apartamentul in Decembrie 2020 dar platesc in Ianuarie 2021 (cand ar trebui sa intre in vigoare noul plafon) - o sa fiu scutita, sau nu?

In antecontractul de vanzare-cumparare al apartamentului este stipulat: "In cazul in care taxa pe valoare adaugata va fi modificat de reglementarile aplicabile oricand in perioada cuprinsa intre data prezentului antecontract si data la care orice plata a vreunei sume prevazute in prezentul antecontract devine scadenta, se va aplica cota de TVA de la momentul efectuarii platii"

Multumesc
Cota de TVA aplicabila este cea in vigoare la data faptului generator de taxa (perfectarea actelor notariale de vanzare-cumparare). Daca, spe exemplu, la data antecontractului ati platit TVA 19% (dat fiind faptul ca depaseati valoarea de 450000 lei), regularizarea TVA la momentul vanzarii se va face cu cota de 5% (daca perfectarea se face ulterior intrarii in vigoare a noului plafon, respectiv cel de 140000 euro).
Nu are importanta ce ati prevazut in antecontract vizavi de TVA, asa cum nu are importanta momentul platii din perspectiva TVA, ci doar cel al exigibilitatii (care este data contractului de vanzare-cumparare sau data avansului, in cazul avansurilor).