Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA In 2021 am semnat un antecontract
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

In 2021 am semnat un antecontract

Buna ziua,
Vin cu urmatoarea situatie, in 2021 am semnat un antecontract si am platit un avans, pentru o locuinta care valora 140.000 euro, incadrandu-se la TVA 5%.
Termenul initial de livrare era 1 Ianuarie 2023. Ulterior s-a modificat plafonul de TVA pentru locuinte ce depasesc 600.000 lei la 19%, dar cu o exceptie, daca ele sunt finalizate in anul 2023 se va pastra cota de 5% tva.
Termenul de finalizare al apartamentului s-a decalat de la 1 Ianuarie 2023 la Decembrie 2023, dar nu avem nici o siguranta ca va fi gata in 2023 si ne e teama ca vom fi nevoiti sa platim TVA de 19% din vina constructorului care nu si-a respectat contractul.
Ce se poate face in situatia de fata?
george-neagu, moderator
buna seara! eu as porni cu o notificare, acum din timp facuta, in care printre altele sa i se explice situatia si faptul ca urmeaza pe calea instantei sa ii cereti despagubiri pentru intarziere si pentru cheltuiala in plus care trebuie sa o faceti din cauza neseriozitatii constructorului