Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se va calcula tva-ul pentru o locuinta?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se va calcula tva-ul pentru o locuinta?

Buna ziua,
Am semnat in anul 2021 un antecontract pentru o locuinta in valoare de 139.000 E cand cota TVA era de 19%. Conform ordonanta din 2022 privind cota TVA la locuinte pana in 140.000 E ne incadram la cota TVA de 5% dar inca nu am semnat contractul de vanzare cumparare. Cel mai probabil va fi semnat in 2023 cand cota TVA va reveni la 19% pentru tipul si valoarea locuintei, Puteti sa-mi spuneti va rog cum se va calcula TVA-ul la contractul ce se va semna in 2023? Cu 19% sau 5%?

Multumesc,
george-neagu, moderator
pentru imobilele pt care ati platit un avans deja pana la 31,12,,2022 si livrarea efectiva ( contractul autentic ) va fi in 2023 cota aplicabila va fi 5% daca indepliniti conditia ( valoare sub 700,000 lei si max 120mp). Sunt dispozitii tranzitorii in OG16/2022.