avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum se va calcula tva-ul pentru o locuinta?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum se va calcula tva-ul pentru o locuinta?

Buna ziua,
Am semnat in anul 2021 un antecontract pentru o locuinta in valoare de 139.000 E cand cota TVA era de 19%. Conform ordonanta din 2022 privind cota TVA la locuinte pana in 140.000 E ne incadram la cota TVA de 5% dar inca nu am semnat contractul de vanzare cumparare. Cel mai probabil va fi semnat in 2023 cand cota TVA va reveni la 19% pentru tipul si valoarea locuintei, Puteti sa-mi spuneti va rog cum se va calcula TVA-ul la contractul ce se va semna in 2023? Cu 19% sau 5%?

Multumesc,
Ultima modificare: Marți, 13 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 19:56, 14 Decembrie 2022
pentru imobilele pt care ati platit un avans deja pana la 31,12,,2022 si livrarea efectiva ( contractul autentic ) va fi in 2023 cota aplicabila va fi 5% daca indepliniti conditia ( valoare sub 700,000 lei si max 120mp). Sunt dispozitii tranzitorii in OG16/2022.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la achizitie apartament Inchizit0r Inchizit0r Daca s-a făcut antecontract pt un apartamentul anul trecut cu 140.000 euro, dar CF-ul va fi gata anul viitor (poate apartamentul in sine va fi gata anul ... (vezi toată discuția)
Va trebui să achit diferența de tva până la 9%? Ovidiu_t Ovidiu_t Bună ziua. Spuneți-mi vă rog, dacă am plătit apartamentul integral în 2023, iar contractul de vânzare-cumpărare urmează să-l semnez cu dezvoltatorul ... (vezi toată discuția)
In 2021 am semnat un antecontract dpo26 dpo26 Buna ziua, Vin cu urmatoarea situatie, in 2021 am semnat un antecontract si am platit un avans, pentru o locuinta care valora 140.000 euro, incadrandu-se la ... (vezi toată discuția)