Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achizitie apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achizitie apartament

Daca s-a făcut antecontract pt un apartamentul anul trecut cu 140.000 euro, dar CF-ul va fi gata anul viitor (poate apartamentul in sine va fi gata anul acesta, dar actele dureaza), TVA-ul se măreste la 19%?

adică prelungirea de TVA de 5% până la 140.000 era doar pentru 2023, sau daca a fost semnat antecontract anul trecut, e valabil TVA redus până la finalizarea blocului/CF individual?
george-neagu, moderator
daca valoarea din contract e sub 700.000 lei si s-a achitat deja un avans in 2022 , diferenta facturata la contractul autentic de la notar in 2023 ( cand are loc livrarea imobilului ) va fi tot cu 5%.
Mulțumesc de explicație. Valoarea e sub 700.000 lei, s-a achitat avans in 2022, in 2023 daca se preda ar fi ok.
Dar dacă contractul autentic va fi făcut în 2024? In lege sunt câteva referiri la anul 2023, nu e clar cum e apoi, dar spiritul legii ar trebui sa se accepte 5% și în 2024. Așadar, ar fi 5% in 2024 cu siguranță?

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

daca valoarea din contract e sub 700.000 lei si s-a achitat deja un avans in 2022 , diferenta facturata la contractul autentic de la notar in 2023 ( cand are loc livrarea imobilului ) va fi tot cu 5%.

Daca e livrarea in 2024 va fi cu 19% pt ca normele tranzitorii sunt doar pt avans dat in 2022 si livrare in 2023.
Deci insistati sa fie MUSAI in 2023.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Eu pot face toată plata in 2023, poate fac și recepția parțială a apartamentului (între mine și constructor), dar recepția finală cu primăria, sau CF-ul la notar probabil se vor face in 2024, de vreme ce constructorul nu lucrează în ritm alert și sunt multe etaje după mine.
Pot face ceva in acest context? Că insistente către constructor am tot făcut, ritmul tot încet a fost.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Daca e livrarea in 2024 va fi cu 19% pt ca normele tranzitorii sunt doar pt avans dat in 2022 si livrare in 2023.
Deci insistati sa fie MUSAI in 2023.

Important e ca punerea in posesie ( transferul dreptului de proprietate) sa fie facuta in 2023 - nu e musai CF . Pentru ca aceea e data livrarii apartamentului dpdv al TVA conform Codului Fiscal :

ART 281

(6) Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca un proprietar "