Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva la achizitie apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva la achizitie apartament

Daca s-a făcut antecontract pt un apartamentul anul trecut cu 140.000 euro, dar CF-ul va fi gata anul viitor (poate apartamentul in sine va fi gata anul acesta, dar actele dureaza), TVA-ul se măreste la 19%?

adică prelungirea de TVA de 5% până la 140.000 era doar pentru 2023, sau daca a fost semnat antecontract anul trecut, e valabil TVA redus până la finalizarea blocului/CF individual?
george-neagu, moderator
Mă bucur că există o cale!
Dar as avea nevoie de câteva clarificari: ce înseamnă transferul dreptului de proprietate? Ce act ar însemna, ce ar însemna pentru constructor, ce ar trebui să facă el, și-ar dori să facă asta?
Ce face lucrurile mai complicate e că blocul s-a făcut cu banii băncii, deci acum plătesc bancii, nu mai plătesc constructorului.
Mulțumesc încă o dată!

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Important e ca punerea in posesie ( transferul dreptului de proprietate) sa fie facuta in 2023 - nu e musai CF . Pentru ca aceea e data livrarii apartamentului dpdv al TVA conform Codului Fiscal :

ART 281

(6) Pentru livrările de bunuri corporale, inclusiv de bunuri imobile, data livrării este data la care intervine transferul dreptului de a dispune de bunuri ca un proprietar "