avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cota redusa de tva se aplica pentru ambele apartamente?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cota redusa de tva se aplica pentru ambele apartamente?

Bună ziua, Am semnat antecontractul pentru 2 apartamente in august 2022, cu preț unitar mai depășind 450000 RON.

Știe cineva dacă cota redusă de TVA se aplică într-adevăr la ambele apartamente, sau numai unul e permis la 5% ?

PS: Am semnat antecontractul fără notar deocamdată. Are utilitate să-l semnez și la notar?
Ultima modificare: Vineri, 7 Octombrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:15, 7 Octombrie 2022
Cota redusa se aplica doar la un apartament cu valoare intre 450.000-700.000 in acest an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva cumparare apartament Aliinut Aliinut Buna ziua. Acum aprox 1 an (martie 2019) am semnat un antecontract pentru achizitia unui apartament a carui valoare in lei la acel moment nu depasea pragul de ... (vezi toată discuția)
Tva cumparare apartament 2022-2023 - 5% sau 19% migacio migacio Buna ziua. Am o intrebare legata de imobiliare si noul cod fiscal (aplicabil de la 1 ianuarie 2023). Am urmatorul scenariu: -in 2018 s-a achizitionat un ... (vezi toată discuția)
Tva 5% LDMUNTEANU LDMUNTEANU Buna ziua, doresc sa achizitionez o casa cu teren , 236 mp terenul, 120 mp utili constructia, pret 130000 EUR. Dezvoltatorul imi spune ca pretul include TVA ... (vezi toată discuția)