Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Rapoartele scoase din casa de marcat (jurnal ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Rapoartele scoase din casa de marcat (jurnal electronic)

Buna Ziua,
Rapoartele scoase din casa de marcat (jurnal electronic) ce spatiu virtual trebuie sa trimitem spre ANAF si la ce termen? Multumesc
george-neagu, moderator

Buna ziua,

Raportarea trebuie efectuata pana in data de 20 a lunii, pentru echipamentele fiscale pe care s-au inregistrat vanzari in luna anterioara.
Declaratia A4200 validata cu un soft Duk integrator se depune dupa ce in prealabil este semnata electronic, prin portalul eguvernare.

Detalii aici
[ link extern ]
si aici
[ link extern ]
si daca nu am fost nici o activitate? nu trimitem nimic?

Întrebare adresata ANAF: Pentru bonurile fiscale emise pentru servicii (...), care aplicație pentru transmiterea declarației fiscale trebuie folosită? În luna în care nu s-a emis vreun bon fiscal cu casa de marcat, se mai transmite declarația?
Răspuns: Dvs transmiteți A4200 pentru lunile în care sunt emise bonuri fiscale și F4109 pentru lunile în care aparatele de marcat electronice fiscale nu sunt utilizate.

F4109 gasiti aici:

[ link extern ]
Multumesc
O zi buna

imike1, utilizator
Buna ziua

De unde sa primim certificat digital calificat (pt.incarcarea decl.f4109) ?