Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 4109 sau 4200 la casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 4109 sau 4200 la casa de marcat

Buna ziua, Am transmis catre ANAF, declaratia F4109 pentru luna 12 anul 2018 deoarece nu a fost utilizata de catre noi. A ajuns la noi in 18,01,2019. Declaratia d instalare a fost depusa la ANAF in data de 08,02,2019. Acum cateva zile am aflat ca la fiscalizarea casei de marcat a fost batut un bon fiscal cu valoare de 1 leu in luna dec. 2018. Ce declaratie ar fi trebuit depusa pentru luna dec 2018 - 4200 sau F4109. Cum pot rectifica acest lucru daca este nevoie? Multumesc!
george-neagu, moderator
A4200, care trebuie sa contina fisiere xml, generate si semnate cu certificatul digital al AMEF.
La F4109 se bifeaza „formular rectificativ”, informatia apare – sub forma unei bife – si pe forma listata a formularului.