Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... adunare generale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

adunare generale

Am urmatoarele probleme:
1. Ce se intampla daca eu si asociatul meu nu ne intelegem cu privire la schimbarea administratorului sau la alta problema ce necesita hotararea asociatilor. Mentionez ca avem 50% respectiv 50% din capitalul societatii.

2. In anul 1995 am fost de acord ca la domiciliul meu sa aiba sediul social firma X. In acel an nu era nevoie de contract de inchiriere sau comodat ci numai de acordul scris al propietarului neprecizandu-se durata. Acum doresc ca la domiciliul meu sa nu mai figureze sediul social al firmei X. Cum se procedeaza ?

multumesc
Fa o actiune de retragere din societate, solicitand in acelasi timp 50% din activul net.
Procedura prealabila- notificarea asociatului cu privire la pretentiile tale:-/