Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cand trebuie sa achite impozitul MT?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cand trebuie sa achite impozitul MT?

Cand trebuie sa achite impozitul MT contribuabilul care:
-in luna ianuarie 2018 a dobandit un autoturism,s-a inregistrat la fisc,conform art.471 alin(2) datoreaza impozit incepand cu 01.01.2019.
INSA, acest autoturism va fi vandut in luna noiembrie 2018.
Impozitul pe anul 2018 se achita de vanzator la momentul radierii din evidenta fiscala iar noul proprietar va achita incepand cu data de 01.01.2019.impozit MT?
Multumesc!
Henriette Bondar
george-neagu, moderator