avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... preschimbare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

preschimbare permis conducere

Am permisul de conducere expirat si locuiesc pe teritoriul Greciei, m-am informat pe internet si am aflat ca se poate face imputernicire legala unei persoane din familie pentru al prelungii prin Ambasada Romaniei sau Consulat. Cand am apelat la Amabasada Romaniei m-am lovit de o poarta inchisa spunandu-mi ca nu se poate. Intrebarea mea este de ce? Care sunt modalitatile de a putea efectua prelungirea permisului. fara a fi nevoita de ma deplasa in tara? Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 13 Noiembrie 2009
miichelle31, utilizator
Cel mai recent răspuns: ALEXANDRA TAN , Consilier juridic 19:46, 13 Noiembrie 2009
Buna seara.
PRESCHIMBAREA PERMISUL DE CONDUCERE – ROMÂNESC
în cazul cetăţenilor români care au domiciliul în Romania şi se află temporar în străinatate.
Eliberarea unui nou pemis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe bază de procura specială, autentificată de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României ori, dacă a fost dată în faţa autorităţiilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila “conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei asupra legalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 05.10.1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr.66/1999, aprobată prin Legea nr.52/2000 cu modificările ulterioare”.
Mandatarul va prezenta următoarele documentele:
-actul de identitate – titular permis de conducere (copie);
-permisul de conducere a cărui preschimbare se solicita în original, după caz;
-declaraţie-tip de pierdere/furt/deteriorare – după caz – completata de titular;
-contravaloare permis de conducere – 68 lei;
-documentul care atestă schimbarea numelui (certificat de casătorie, hotărâre de divorţ, etc.) – după caz;
-fişa deţinătorului permisului de conducere. Trebuie să fie semnată de titularul permisului de conducere cu pix de culoare neagră în spaţiul special destinat, în faţa unui funcţionar diplomatic;
-actul care atesta starea de sănătate, precum şi două fotografii de data recentă ale titularului, 3×4cm/4×5 cm, din care una aplicată pe procura specială eliberată mandatarului, iar a doua pe fişa deţinătorului permisului de conducere, în spaţiul special destinat acesteia, fiind vizate de misiunea diplomatică;
-declaraţia pe propria răspundere a titularului, dată în faţa funcţionarului diplomatic, din care să rezulte că nu mai deţine un alt permis de conducere naţional cu excepţia celui depus pentru preschimbare;

Succes!
Cu respect,Alexa...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea permisului auto azzurro12 azzurro12 Buna ziua, as vrea sa stiu daca o alta persoana imi poate schimba permisul auto inainte ca acesta sa expire si cum trebuie procedat. Va multumesc (vezi toată discuția)
Permis expirat. se poate schimba in germania? bisoc liviu bisoc liviu BUNA ZIUA AM UN PRIETEN CARE LOCUIESTE CU VIZA IN GERMANIA (EL E ROMAN ) SI TOCMAI IA EXPIRAT PERMISUL DE CONDUCERE AS DORI SA STIU IL POATE SCHIMBA ACOLO SAU ... (vezi toată discuția)
Permis conducere expirat minirevolu7ion minirevolu7ion Speta mea este destul de interesanta. Pentru inceput mentionez ca ma aflu in afara tarii. Permisul meu a expirat. Insa el se afla retinut de politia romana de ... (vezi toată discuția)