Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

buna ziua,
o declaratie de renuntare la mostenire data intr-un consulat din afara tarii, dar cu continut gresit, poate fi inlocuita de alta declaratie data in fata unui notar din tara?
In principiu, da. Dar ce inseamna continut gresit?
continut gresit: renunt la mostenire
dar pentru ca renuntarea se face dupa termenul legal de un an, trebuia "am renuntat" la mostenire
E chestia de formulare.
Importante sunt efectele juridice.
Iar efectele juridice sunt la fel. Persoana este străină de moștenire.
multumesc pentru raspuns. problema mea este ca notarul meu nu vede asa lucrurile si nici nu imi da dosarul. am constatat ca foarte greu se primeste un dosar de la un alt notariat. am gasit totusi unul care mi-a dat un formular care trebuie completat mai intai de notarul care renunta la dosar cu motivul renuntarii. notarul meu sustine ca procedura este inversa, intai cel care primeste apoi cel care renunta. ma plimb cu hartia si nu reusesc sa fac mai nimic.cum sa fac sa ies din paienjenisul asta.

Nu aveti ce face decât să așteptați.
Transferul dosarului se face prin intermediul Camerei Notarilor Publici, cu aprobarea președintelui.