Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copie după certificat naștere copil născut in italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copie după certificat naștere copil născut in italia

Bună ziua mă numesc Nadia sunt din Suceava locuiesc în Italia am băiețelul de trei ani născut în Italia a fost înscris la Consulatul român din Italia unde i-a fost eliberat certificatul de naștere și pașaportul românesc.Întrucât certificatul de naștere al copilului l-am pierdut am solicitat consulatului o copie după certificatul de naștere. Mi s-a spus că îmi pot elibera doar o procură prin care o pot împuternici pe mama să-mi scoată certificatul de naștere de la autoritățile din Suceava. La Suceava însă mi-au spus că băiețelul nu configurează ca fiind înscris la Suceava și deci va trebui probabil să configureze la București sectorul unu .întrebarea mea este De ce copilul nu configurează la Suceava ca fiind înscris și dacă nu este înscris la Suceava de ce nu mi-l pot elibera de la consulat o copie după certificat? În momentul în care s-a născut m-am prezentat la consulat unde i-am făcut certificatul de naștere și pașaportul .Atunci mi s-a cerut o adresă de la Suceava unde sunt înscrisă ca fiind rezidentă.Acum o copie după certificat nu-mi poate elibera nici Consulatul nici la Suceava .
NadiaDoni, utilizator