avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plecare voluntara de la fostul domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plecare voluntara de la fostul domiciliu

Buna ziua! Mi-am schimbat buletinul pe care aveam adresa parintilor ca si domiciliu. In prezent am alt domiciliu pe buletin dar locuiesc tot in casa parintilor si vreau sa plec insa ei ma vor da disparuta la politie. Stiu ca trebuie sa dau o declaratie prin care sa spun ca plec de buna voie/in mod voluntar, dar nu cred ca mai are rost din moment ce eu nu mai am vechiul domiciliu. Ce declaratie as putea da astfel incat sa pot rupe orice contact cu ei fara sa ma poata da disparuta? Mentionez ca am 18 ani.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:48, 25 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu aveti de dat nicio declaratie, vor primi si amenda daca va dau disparuta in conditiile in care stiu unde va aflati.
Discutati cu parintii despre mutare si trimiteti-le si un mesaj scris prin care ii anuntati ca va mutati si adresa unde locuiti .
Nu o sa stau la adresa din buletin. Vreau ca ei sa nu stie unde voi sta fiindca nu vreau sa vina in fiecare zi dupa mine sa imi spuna sa vin acasa..

gi-jane2 a scris:

nu aveti de dat nicio declaratie, vor primi si amenda daca va dau disparuta in conditiile in care stiu unde va aflati.
Discutati cu parintii despre mutare si trimiteti-le si un mesaj scris prin care ii anuntati ca va mutati si adresa unde locuiti .

scrieti-le ce ati scris aici, ca plecati de bunavoie si nu vreti sa fiti gasita.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 18 ani si vreau sa plec de acasa Cristina1506 Cristina1506 Buna ziua! Am implinit acum 4 luni varsta de 18 ani. Am de mai mult timp neintelegeri in familie si vreau sa plec. In urma cu 2 luni am plecat iar parintii mei ... (vezi toată discuția)
Situatie minor rezultat din concubinaj Gracielle Gracielle Sunt mama unui copil acum in varsta de 6 ani si jumatate, rezultat din concubinaj. Este recunoscut de catre tata, am locuit impreuna pana in acest moment, ... (vezi toată discuția)
Buletinul expira curand - carte provizorie mihaela_miha mihaela_miha Buna ziua! Am urmatoarea situatie: am un buletin care imi expira cam in jumatate de an. Buletinul este pe adresa parintilor mei, care cu siguranta nu vor ... (vezi toată discuția)