Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 3% pensie suplimentara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

3% pensie suplimentara

La un salariu tarifar, in 1999, de 1564000, o retributie realizata de 2575356, un total brut de 2575356 si un brut impozabil de 2059000, contributia de 3% pentru pensia suplimentara, pe fluturasul de salariu, a fost de 128768 lei. A fost calculata corect? La ce se aplica acest procent de 3%? Multumesc.
In cazul meu sporurile salariale au fost acordate pe lucrare(contract) si, desi au existat pe durata a aproximativ 8 ani, nu au avut un caracter permanent. In acest caz casa poate calcula pensia pe baza unei adeverinte cu retributiile lunare? Multumesc din nou.
Casa va lua in calcul doar sporurile permanente.
Restul prin hotarari judecatoresti.
In instanta se poate invoca Decizia nr.19/2012 a ICCJ

[ link extern ]
Daca nu sunt cu caracter permanent, nu, cf art. 165 din Legea 263/2010.

Decizia de pensie se poate contestata:

Art. 149. - (1) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii pot fi contestate, în termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii.
....
(4) Deciziile de pensie necontestate în termenul prevăzut la alin. (1) sunt definitive.
....
Art. 151. - (1) În termen de 5 zile de la adoptare, hotărârile Comisiei Centrale de Contestaţii se comunică persoanelor în cauză şi caselor teritoriale de pensii.
(2) Hotărârile prevăzute la art. 150 alin. (3) pot fi atacate la instanţa judecătorească competentă, în termen de 30 de zile de la comunicare.
(3) Hotărârile prevăzute la art. 150 alin. (3) care nu au fost atacate la instanţele judecătoreşti în termenul prevăzut la alin. (2) sunt definitive.
In cazul pensionarii anticipate pot avea venituri din chirii si mai pot fi administrator de firma(ne-remunerat)? Multumesc.