Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua .Beneficiu anual ,platit in anii 1986 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua .Beneficiu anual ,platit in anii 1986 -2000, o singura ...

Bună ziua .Beneficiu anual ,platit in anii 1986 -2000, o singura data pe an, intră in calcul la pensie ? Cf. cărui articol de lege ?Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Da, daca s-a platit CAS pentru acesta.
Ar intra , acel beneficiu se numea , oficial , “ participarea oamenilor muncii la beneficii “ , dar toata lumea il cunoaste drept al 13-lea salariu . Va trebui sa obtineti de la angajatorul/angajatorii de atunci adeverinta cu sumele incasate , in formatul cerut de Legea 360/2023 - anexa 6 la Lege - si o depuneti la Casa de Pensii . Va intra in “ mica recalculare “ .
Va intra numai daca s-a platit c.a.s. .

Cornel Vasile a scris:

Va intra numai daca s-a platit c.a.s. .

De catre cine? Angajatul nu platea CAS, conform legii, iar angajatorul a platit CAS pentru aceste sume, ele facand parte din fondul de salarii.
Care este legea care mentioneaza ce ati postat dvs? Eu nu o regasesc.