avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... A cotizat pentru pensie dar a murit la 62 ani, fără ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

A cotizat pentru pensie dar a murit la 62 ani, fără a o primi

Bună ziua,
soțul doamnei a plătit pentru ea (neangajată fiind) cotizatie lunară pentru pensie (cam 3500 - 4000 lei anual).
Dar soția a murit la 62 ani.
Poate solicita soțul restituirea banilor dați pentru pensie dacă nu s-a ajuns la scopul pentru care s-a cotizat?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 11:59, 24 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Evident NU.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banii cotizati la car cum se inapoiaza? kirakiralina kirakiralina Am si eu o nelamurire si sper sa ma ajutati cu un raspuns. Parintii mei au cotizat la un CAR oarecare incepand din anul 1974, cu cate 100 lei lunar fiecare. ... (vezi toată discuția)
Transfer ani cotizatie pensie intre soti?! anastancu anastancu Buna ziua, Imi puteti spune daca exista posibilitatea transferului de ani vechime/ani cotizatie intre soti pentru obtinerea stagiului minim de cotizatie ... (vezi toată discuția)
Deducere - cotizatie colegiul medicilor si asigurare malpraxis medicala Daniela Geo Daniela Geo Buna ziua, Cotizatia lunara/anuala la Colegiul Medicilor si asigurarea de răspundere civilă profesională a unui medic (asigurarea de malpraxis) sunt ... (vezi toată discuția)