Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere - cotizatie Colegiul Medicilor si asigurare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere - cotizatie Colegiul Medicilor si asigurare malpraxis medicala

Buna ziua,
Cotizatia lunara/anuala la Colegiul Medicilor si asigurarea de răspundere civilă profesională a unui medic (asigurarea de malpraxis) sunt deductibile din venitul brut al unui PFI? Se pot deduce integral sau intr-o anumita limita?

Multumesc
asigurarea e deductibila integral iar cotizatia in limita a 4000 euro/an

Sunt deductibile limitat :
p) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual;
Multumesc foarte mult pentru raspuns!