avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere - cotizatie Colegiul Medicilor si asigurare ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere - cotizatie Colegiul Medicilor si asigurare malpraxis medicala

Buna ziua,
Cotizatia lunara/anuala la Colegiul Medicilor si asigurarea de răspundere civilă profesională a unui medic (asigurarea de malpraxis) sunt deductibile din venitul brut al unui PFI? Se pot deduce integral sau intr-o anumita limita?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Daniela Geo , utilizator 18:26, 17 Martie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asigurarea e deductibila integral iar cotizatia in limita a 4000 euro/an

Sunt deductibile limitat :
p) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual;
Multumesc foarte mult pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cotizatia colegiul medicilor MaryusMD MaryusMD Unde se incadreaza cotizatia pentru colegiul medicilor? A) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual; B) cheltuielile ... (vezi toată discuția)
Deducere contributie asigurare privata de sanatate vlad.aurelia vlad.aurelia Va rog sa-mi spuneti daca cineva cunoaste mai multe amanunte despre posibilitatea deducerii asigurarii private de sanatate pentru salariati si modul de ... (vezi toată discuția)
Contabilitate cmi Marius Jeler Intreprindere Individuala Marius Jeler Intreprindere Individuala Buna ziua, am rugamintea sa-mi oferiti suport la intrebarile de mai jos legate de contabilitatea unui CMI intr-un spatiu inchiriat de la o persoana fizica: - ... (vezi toată discuția)