Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cotizatia colegiul medicilor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cotizatia colegiul medicilor

Unde se incadreaza cotizatia pentru colegiul medicilor?
A) cotizații plătite la asociațiile profesionale în limita a 4.000 euro anual;
B) cheltuielile reprezentând contribuțiile profesionale obligatorii datorate organizațiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.

Deci cat se poate deduce, avand in vedere ca aceasta cotizatie este esentiala pt functionare ca PFI?
Contributiile profesionale sunt obligatorii, adica nu puteti activa fara plata acestora. CECCAR este deci organizație profesionala. Ex: Uniunea Naţională a Barourilor din România, Colegiul medicilor din Romania.

Asociatia profesionala este constituita din libera initiativa de asociere a persoanelor. De exemplu Uniunea Crescătorilor de Păsări din România.

In Codul Fiscal scrie asa: q) cheltuielile reprezentând contribuţiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat., si deci e importanta: "potrivit legii".
Ioan Petru Butariu, Contabil