Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... deductibilitate contributie obligatorie colegiul ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

deductibilitate contributie obligatorie colegiul medicilor

Buna ziua,
- conform codului fiscal , art 48 al 5 lit " n) cheltuielile reprezentând contribuţiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat."
- conform art 43 din OMFP 1040/2004 :" Evidenta contabila in partida simpla a cheltuielilor se tine pe feluri de cheltuieli, in functie de natura lor, astfel:
- cheltuielile reprezentand contributiile profesionale obligatorii datorate asociatiilor profesionale din care fac parte contribuabilii;
Doresc sa va intreb, care dintre variante este corecta, in conditiile in care neplata cotizatiei duce la suspendarea dreptului de libera practica, deci e obligatorie?
Daca se deduce doar 5 % cum calculez efectiv? Astept sfarsitul anului, vad brutul si aplic 5%? Cotizatia o platesc lunar si nu stiu cum sa procedez...
Va multumesc!
- cotizatia o platiti luar si o inregistrati in RJIP si in fisa de operatiuni diverse pentru plata contributiei profesionale (aceasta fiind un tip de cheltuiala deductibila limitat - OMFP 1040/2004)
- la finalul anului calculati venitul brut si calculati totalul din fisa de operatiuni diverse privind contributia profesionala
- daca 5% din venitul brut reprezinta o suma mai mica decat suma totala platita ca si contributie profesionala scadeti din venitul brut cei 5% pentru a obtine venitul net (alaturi de celelalte cheltuieli deductibile pe care le aveti)
- daca cei 5% reprezeinta o suma mai mare ca suma totala platita ca si contributie profesionala atunci scadeti intreaga suma din venitul brut pt obtinerea venitului net