Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Nelamurire amortizare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Nelamurire amortizare PFA

Va rog sa-mi spuneti daca, atunci cand se impune amortizarea in cadrul achizitionarii unui PC pentru o PFA procedati astfel:
- achizitionati PC-ul
- il treceti in registrul inventar
- in RJIP treceti plata totala
- in fisa de operatiuni diverse pt cheltuieli nedeductibile treceti iar suma totala platita
- incepeti o noua fisa de opertaiuni diverse pentru amortizare (daca nu aveti deja una) unde inregistrati in fiecare luna amortizarea (cei 208.33)
- in RJIP nu se trece amortizarea
- la fel procedati pentru software daca este platit

Interbarea mea este, daca trec in RJIP nu inseamna ca suma va fi dedusa total in anul in curs sau in cazul amortizarii e alta regula.

Va multumesc.
george-neagu, moderator
Nu va fi dedusa total, regula de calcul este stipulata in art 52 din OMFP 1040. Citit cu atentie acest articol, veti determina venitul net in mod corect