Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Italia

Buna ziua.Am primit pe data de 23.11.2018,o amenda din Italia pt.depasirea vitezei cu 11 km.peste limita admisă la data de 27.07.2017..ce pot face
Cel mai bine ar fi sa o platiti. Mai aveti si posibilitatea de a contesta, dar s-ar putea ca cei care v-au amendat sa poata si dovedi ca ati depasit viteza legala, iar atunci e posibil sa fie cheltuiala mai mare.
Eu am citit,ca in legislatia italiană amenda trebuie comunicată,în maxim 360 zile

LIVIU NISTEA a scris:

Cel mai bine ar fi sa o platiti. Mai aveti si posibilitatea de a contesta, dar s-ar putea ca cei care v-au amendat sa poata si dovedi ca ati depasit viteza legala, iar atunci e posibil sa fie cheltuiala mai mare.