avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Italia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Italia

Buna ziua.Am primit pe data de 23.11.2018,o amenda din Italia pt.depasirea vitezei cu 11 km.peste limita admisă la data de 27.07.2017..ce pot face
Cel mai recent răspuns: Ionela67 , utilizator 12:31, 25 Noiembrie 2018
Cel mai bine ar fi sa o platiti. Mai aveti si posibilitatea de a contesta, dar s-ar putea ca cei care v-au amendat sa poata si dovedi ca ati depasit viteza legala, iar atunci e posibil sa fie cheltuiala mai mare.
Eu am citit,ca in legislatia italiană amenda trebuie comunicată,în maxim 360 zile

LIVIU NISTEA a scris:

Cel mai bine ar fi sa o platiti. Mai aveti si posibilitatea de a contesta, dar s-ar putea ca cei care v-au amendat sa poata si dovedi ca ati depasit viteza legala, iar atunci e posibil sa fie cheltuiala mai mare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Viteza maxima admisa in oras ? Bonix Bonix care este viteza maxima admisa in oras 50 sau 60 km/ora ? (vezi toată discuția)
Suspendare drept conducere auto victoriatofan victoriatofan Daca mi s-a luat permisul auto fiindca am depasit cu 1 km limita maxima a vitezei legale (adica 51 km.) si am facut contestatie la judecatorie, daca nu platesc ... (vezi toată discuția)
Amendă pentru încălcarea vitezei legale în italia, primită la 7 luni de la comiterea faptei. am șanse de câștig dacă o contest? eadn.ilie eadn.ilie Buna ziua. Am inchiriat o masina in luna iunie 2017 in Italia si astazi am primit o scrisoare de instiintare de la Politia din Venetia ca am primit amenda ... (vezi toată discuția)