Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Despre dividende sau profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Despre dividende sau profit

Buna seara,
Dacă am deschis un srl in 2018, nu sunt plătitor de Tva, nu am angajati pot face ce vreau eu cu profitul sau sunt anumite situați cand pot retrage banii din contul firmei?
Dacă da care afi aceste perioade?
Multumesc anticipat.
La inceputul anului viitor pana la finalul lunii mai veti depune bilantul contabil pe anul precedent intocmit si semnat de catre un contabil autorizat si dupa aceea veti putea scoate ca dividende intregul profit al firmei care va fi trecut in acel bilant. Odata cu plata dividendelor, pana pe 25 a luni urmatoare veti plati la stat si impozitul pe venitul din dividende de 5%.
La adunarea generala a asocitului unic care va aproba bilantul de la anul va fi si un punct de hotarare de repartizare profit ca dividende.
george-neagu, moderator
Multumesc!
george-neagu, moderator