Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende

Un SRL are profit nerepartizat din anii trecuti. Se pot repartiza dividende in cursul anului 2018 ? Cum se procedeaza cu plata impozitului , ce declaratie trebuie depusa si care este termenul pentru ambele daca de ex.AGA hotaraste plata dividendelor in luna august 2018 ?
Cu stima
Veti aproba in adunarea generala a asociatilor din srl repartizarea intregului profit provenit din anii precedenti si care ramasese nerepartizat. Plata catre asociati o faceti cand puteti dupa aceea iar declararea si plata la stat a impozitului pe dividende o veti face in d100 pana pe 25 a lunii urmatoare platii catre asociati. Anul urmaor depuneti si d205 cu venitul sub forma de dividende platiti persoanelor si cu impozitul pe dividende platit la stat.
Multumesc pentru precizari dar ar mai fi o problema. Asociatii vor sa mai pastreze o parte din profitul nerepartizat pentru eventuale investitii sau pierderi ulterioare. Este obligatoriu sa fie repartizat tot profitul din anii precedenti ?
Multumesc inca o data cu respect
Nu este obligatoriu sa repartizati tot profitul restant, odata. Treceti acolo cat doriti.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos