Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte pod bloc
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte pod bloc

Buna ziua,
Am achizitionat un apartament la etajul 4 care are si un pod ce poate fi mansardat. In contract suprafata podului este trecuta in procent de 20%. Restul suprafetei de 80% este detinuta de alti 4 proprietari. Mentionez ca aceasta suprafata este deja limitata prin pereti de caramida si stalpi de rezistenta, practic este un apartament. Cum putem face sa avem aceasta limitare si in acte? Care sunt pasii legali?Avand in vedere ca este bloc de 4 etaje +pod avem nevoie de autorizatie ISU?Multumesc!
Irina1989, utilizator
Dv ati achizitionat spatiu cu destinatia d elocuinta=apartament
Podul reprezinta parte comuna din imobilul de locuit in comun
Utilizarea exclusiva de catre un proprietar a partii comune condominiu se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de
inchiriere sau de folosinta
Eu am platit si acest pod, fiind trecut in contractul de vanzare cumparare. Accesul se face prin apartamentul meu.

ynocentta a scris:

Dv ati achizitionat spatiu cu destinatia d elocuinta=apartament
Podul reprezinta parte comuna din imobilul de locuit in comun
Utilizarea exclusiva de catre un proprietar a partii comune condominiu se poate realiza numai cu acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de
inchiriere sau de folosinta