avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Reguli detinere animal de companie
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Reguli detinere animal de companie

Buna ziua. Avem un vecin care detine un caine si carene deranjeaza. Am vrea sa syim daca trebuie trecut la intretinere si daca are nevoie de aprobarea vecinilor si mai ales a celor cu care are perete comun. Suntem din Pascani, Iasi. Va multumim.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:56, 26 Noiembrie 2018
Pentru a va informa corect si complet asupra dispozitiilor care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari parcurgeti atent disp L nr 196/2018
Legiuitorul a prevazut obligatia introducerii la calculul cotelor lunare de intretinere a persoanelor respectiv a oamenilor care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil
Asociatia de proprietari nu are autoritatea si competenta sa impuna cota/taxa intretinere suplimentara pentru detinatorii de caini
Precedentele juridice arata ca proprietarii care formulat actiune in instanta impotriva hotararii adunarii generale a membrilor proprietari care au impus cota intretinere/taxa detinatorilor de caini/pisici-au beneficiat de hotarare judecatoreasca definitiva favorabila

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caine la intretinere carmenspata carmenspata Buna ziua ,am si eu o intrebare si va rog sa ma lamuruti. am un catelus de talie mica ,si administratorul Doreste ca eu si inca 3 vecini ce detinem animale de ... (vezi toată discuția)
Asociația de proprietari a pus taxă de 300 de lei/lună/apartament pentru deținerea unui animal de companie. cei care au refuzat să plătească au restanțe la întreținere, e legal? utilizatorx utilizatorx Buna ziua! As vrea sa stiu daca este legal ca A.G. a asociatiei are dreptul sa puna taxe pe ORICE... Am citit intr-un ziar ca pt 2 persoane s-a impus prin ... (vezi toată discuția)
Taxa caine.de cateva luni a aparut pe lista de plata a intretinerii ... alina_25 alina_25 Taxa caine.De cateva luni a aparut pe lista de plata a intretinerii afisata la avizier si o rubrica care scrie \"Taxa caine \" desi unele persoane au caini nu ... (vezi toată discuția)