Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Reguli detinere animal de companie
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Reguli detinere animal de companie

Buna ziua. Avem un vecin care detine un caine si carene deranjeaza. Am vrea sa syim daca trebuie trecut la intretinere si daca are nevoie de aprobarea vecinilor si mai ales a celor cu care are perete comun. Suntem din Pascani, Iasi. Va multumim.
Pentru a va informa corect si complet asupra dispozitiilor care guverneaza infiintarea,
organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari parcurgeti atent disp L nr 196/2018
Legiuitorul a prevazut obligatia introducerii la calculul cotelor lunare de intretinere a persoanelor respectiv a oamenilor care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in imobil
Asociatia de proprietari nu are autoritatea si competenta sa impuna cota/taxa intretinere suplimentara pentru detinatorii de caini
Precedentele juridice arata ca proprietarii care formulat actiune in instanta impotriva hotararii adunarii generale a membrilor proprietari care au impus cota intretinere/taxa detinatorilor de caini/pisici-au beneficiat de hotarare judecatoreasca definitiva favorabila