Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare nume in Registru Agricol/Cartea Funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare nume in Registru Agricol/Cartea Funciara

Buna ziua, Avem o eroare de nume in cartea funciara/registrul agricol. Defunctul meu tata are un certificat de mostenitor, iar in certificatul de mostenitor persoana care ii lasa mostenirea este trecuta cu numele real de Gheorghe Maria, dar in registrul agricol este trecuta cu porecla de Ciolacu Maria.
La solicitarea primariei, am facut declaratie de notorietate cu martori privind identitatea persoanei, dar cei din primarie ne solicita acum sa mergem instanta.
Din cate am inteles, aceasta procedura se poate face si intern in primarie?
Ne puteti ajuta cu un raspuns?
Multumim anticipat.
Se poate modifica cu sentința obținută in instanța de judecata