Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Supliment succesiune pentru extensie constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Supliment succesiune pentru extensie constructie

Buna ziua. Sunt mostenitorul unei case de vacanta care a apartinut parintilor mei, ambii decedati. Casa a fost construita in 1994 si extinsa in 1998 fara autorizatii de constructie, constructia nefiind inregistrata in cartea funciara. Tatal meu a decedat in 1999 iar mama in 2012. Succesiunea am facut-o in 2013 dupa moartea mamei (2 succesiuni, dupa tata si dupa mama). Problema pe careo intampin acum este legata de faptul ca in momentul dezbaterii succesiuni in 2013, la directia de taxe si impozite a primariei, era inregistrata fiscal, doar constructia initiala realizata in 1994, extensia (prin alipire bucatarie si baie si mansardare) din 1998 nefigurand in certificatul de atestare fiscala eliberat pentru dezbaterea succesiunii asa ca succesiunea s-a facut pentru o suprafata construita initiala mai mica decat cea reala din teren, deci in certificatul de mostenitor am o suprafata mai mica decat cea reala. Dupa obtinerea certificatului de mostenitor, am transferat pe numele meu proprietatile (constructia si terenul) avand rol la taxe si impozite. Pentru a remedia situatia, dupa ce am trecut pe numele meu imobilul, am facut o declaratie rectificativa astfel incat la taxe si impozite si la registrul agricol sa fie inregistrata constructia in suprafata reala (obtinuta dupa extindere) astfel incat din punct de vedere fiscal eu achit impozitele la suprafata reala a constructiei. Problema a aparut cand am contactat un topograf care mi-a intocmit documentatia in vederea inregistrarii in cartea funciara a constructiei si a terenului pe care este realizata pentru ca suprafata constructiei din certificatul de mostenitor este mai mica decat suprafata reala rezultata din masuratorile topografului, ceea ce a condus la respingerea dosarului la cartea funciara. Pt. a remedia problema, am solicitat notarului care a dezbatut succesiunea, realizarea unui supliment de succesiune prin care sa-mi fie trecuta in masa succesorala si partea de constructie care s-a facut prin extindere. Pt. aceasta notarul mi-a solicitat sa obtin de la primarie o adeverinta din care sa rezulte ca acel corp de constructie care apare in certificatul de mostenitor initial din 2013 face parte din constructia mare pt. care se cere supliment de succesiune. Foarte greu am reusit sa obtin un astfel de document de la biroul de urbanism din primarie. Eu am certificat de atestare fiscala pe toata constructia la suprafata reala pe numele meu. Notarul imi solicita pentru suplimentul de succesiune sa obtin un certificat de atestare fiscala pentru constructia respectiva pe numele tatalui decedat. Dar pe numele lui nici nu mai exista numar de rol unic la taxe si impozite deoarece dupa mostenirea initiala toate terenurile si constructia apar pe rolul meu la taxe si impozite. Cum as putea sa obtin de la primarie un astfel de document? In plus imi cere sa obtin de la registrul agricol o adeverinta care sa ateste existenta constructiei si in care proprietar sa apara ca fiind tatal meu decedat, numai ca si la registrul agricol totul figureaza pe numele meu. Exista oare o solutie pentru a putea obtine actele in forma solicitata de notar pentru a putea face suplimetul de succesiune si ulterior pentru a inregistra in cartea funciara constructia respectiva?
Va multumesc!
Ati putea cere la taxe si impozite un istoric de rol fiscal unde, desigur, ar aparea si tatal dvs. cu ceea ce a avut inregistrat in timpul vietii. Ma gandesc la ceva similar si pentru registrul agricol dar trebuie sa intrebati. Istoricul de rol fiscal este ceva obisnuit, a fost mult folosit in procedurile de retrocedare si este imposibil sa nu fie acceptat de notar.
Sa va adresați instantei pentru o acțiune în constatarea proprietății pentru diferența de construcție.
Istoricul de la Primarie este acceptat a dovada a unei posesii îndelungate, exercitate de defunct, acolo unde nu exista acte de proprietate.
Or, aceasta posesie a fost intrerupta de dvs când ați preluat rolul.
Ordinea fireasca a lucrurilor era întâi sa obțineți un supliment la certificatul de moștenitor inițial, după care sa va înregistrați la Primarie cu întreaga construcție.
Asa....nu sunteți nici în car nici în teleguța.
Un supliment la o dezbatere de moștenire înseamnă că mai există niște bunuri care au aparținut defunctului și care nu au fost incluse inițial.
Și cum facem dovada ca acel corp de clădire aparține defunctului, pentru a fi adăugat?
Cu toate documentele de la Primarie.
Care, nu mai sunt pe numele defunctului, ci al dvs.
raluk0207, utilizator