Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile angajatului atunci cand este concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile angajatului atunci cand este concediat

Buna ziua,
Azi am fost informata ca firma nu isi mai permite sa plateasca salariile, si prin urmare trebuie sa imi dau demisia. Care sunt drepturile mele? Daca semnez demisia, mai pot beneficia de somaj? Sau exista vreo lege care sa oblige firma sa imi plateasca compansatorii?
Nu semnati demisia, asa pierdeti dreptul la somaj, daca va incadrati in conditiile necesare pentru acesta...
Angajatorul are la dispozitie calea concedierii pentru asta.
Ionut.ion, utilizator
Am inteles, dar angajatorul este obligat sa ne ofere vreo compensatie financiara?
Banuiesc ca lucrati la privat, nu?
Daca da, asta depinde doar de conducere si, daca sunt stipulate undeva ( contractul individual de munca, regulament intern, etc.) sunt obligatii sa le acorde, daca nu...
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Cam asta scrie in Codul muncii
Angajatorul nu are nicio obligatie privind compensarea financiara, daca nu exista vreo prevedere interna in acest sens.