avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile angajatului atunci cand este concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile angajatului atunci cand este concediat

Buna ziua,
Azi am fost informata ca firma nu isi mai permite sa plateasca salariile, si prin urmare trebuie sa imi dau demisia. Care sunt drepturile mele? Daca semnez demisia, mai pot beneficia de somaj? Sau exista vreo lege care sa oblige firma sa imi plateasca compansatorii?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 18:28, 28 Noiembrie 2018
Nu semnati demisia, asa pierdeti dreptul la somaj, daca va incadrati in conditiile necesare pentru acesta...
Angajatorul are la dispozitie calea concedierii pentru asta.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Noiembrie 2018
Ionut.ion, utilizator
Am inteles, dar angajatorul este obligat sa ne ofere vreo compensatie financiara?
Banuiesc ca lucrati la privat, nu?
Daca da, asta depinde doar de conducere si, daca sunt stipulate undeva ( contractul individual de munca, regulament intern, etc.) sunt obligatii sa le acorde, daca nu...
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Cam asta scrie in Codul muncii
Angajatorul nu are nicio obligatie privind compensarea financiara, daca nu exista vreo prevedere interna in acest sens.

Alte discuții în legătură

Restructurare post - salarii compensatorii sau somaj ? tudorg86 tudorg86 Buna ziua, Citez \\"Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot ... (vezi toată discuția)
Incetare cim cu acordul partilor la cererea angajatului luiza_omer luiza_omer Buna ziua, Lucrez in actualul loc de munca de 14 ani.CCM prevede plata a 6 salarii compensatorii in cazul incetarii CIM din motive neimputabile salariatului. ... (vezi toată discuția)
Se inchide agentia, trebuie sa-mi dau demisia? GluPix GluPix Buna, Agentia unde lucrez (de 2 luni) urmeaza sa se inchida in 2 zile. Nu au anuntat nimic, doar a sunat si a zis ca peste 2 zile sa vin sa-mi semnez ... (vezi toată discuția)