Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Chirie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Chirie

Banii proveniți din chirie se pot calcula pentru a stabili cuantumul indemnizației?
Buna ziua,
Nu cred, dar mai sigur intrebati la ANPIS ( Agentia Nationala de Plati si Inspectie Sociala ), gasiti detaliile de contact pe site-ul lor
Ionut.ion, utilizator
Veniturile din chirii nu se iau in considerare a calculul indemnizatiei pentru CCC.

OUG 111/2010
art.3
(1) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) și (2) și art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
......

Veniturile din chirii - Venituri din cedarea folosinţei bunurilor - sunt reglementate de art.86 - 90 din Codul fiscal.