Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu inteleg nimic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu inteleg nimic

Ora estimata: 08:30
Complet: Pamânări/incidente 4
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Dosar nr...../212/2018 ÎNCHEIERE 12.10.2018 În baza art.318 alin.15 lit.a/Cod proc.penală respinge ca neîntemeiată cererea de confirmare a soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă prin ordonanţa nr.../P/2015 din data de 26.07.2018 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa. Desfiinţează soluţia de renunţare la urmărire penală şi dispune trimiterea cauzei la procuror în vederea completării urmăririi penale. În temeiul art.275 alin.(3)/Cod proc.penală cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţata în camera de consiliu, astăzi 12.10.2018. Judecător de cameră preliminară
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 1407/2018 12.10.2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Buna seara,
Ce nu intelegeti?
S-a respins propunerea de renuntare la urmarirea penala si dispune CONTINUAREA CERCETARILOR PENALE.
Persoana in cauza va fi chemata in continuare la parchet sa dea decl;aratii si se va formula, probabil, rechizitoriu de trimitere in instanta.

Data inregistrarii 02.08.2018
Data ultimei modificari: 31.10.2018
Sectie: SECTIA PENALA
Materie: Penal
Obiect: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Stadiu procesual: Fond
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Ce nu intelegeti?
S-a respins propunerea de renuntare la urmarirea penala si dispune CONTINUAREA CERCETARILOR PENALE.
Persoana in cauza va fi chemata in continuare la parchet sa dea decl;aratii si se va formula, probabil, rechizitoriu de trimitere in instanta.

Judecatorul a respins cererea parchetului si a desfiintat ordonanta. Dosarul se restituie procurorului pentru completarea urmaririi penale. O alta ordonanta de renuntare nu se mai dispune in acesta cauza, urmeaza cel mai probabil sa fiti trimis in judecata.

[ link extern ]
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Judecatorul a respins cererea parchetului si a desfiintat ordonanta. Dosarul se restituie procurorului pentru completarea urmaririi penale. O alta ordonanta de renuntare nu se mai dispune in acesta cauza, urmeaza cel mai probabil sa fiti trimis in judecata.