avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nu inteleg nimic
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Nu inteleg nimic

Ora estimata: 08:30
Complet: Pamânări/incidente 4
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Dosar nr...../212/2018 ÎNCHEIERE 12.10.2018 În baza art.318 alin.15 lit.a/Cod proc.penală respinge ca neîntemeiată cererea de confirmare a soluţiei de renunţare la urmărire penală dispusă prin ordonanţa nr.../P/2015 din data de 26.07.2018 a Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa. Desfiinţează soluţia de renunţare la urmărire penală şi dispune trimiterea cauzei la procuror în vederea completării urmăririi penale. În temeiul art.275 alin.(3)/Cod proc.penală cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţata în camera de consiliu, astăzi 12.10.2018. Judecător de cameră preliminară
Document: Încheiere finală (dezinvestire) 1407/2018 12.10.2018
Ultima modificare: Joi, 29 Noiembrie 2018
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Cel mai recent răspuns: Eu0904 , utilizator 20:18, 3 Decembrie 2018
Buna seara,
Ce nu intelegeti?
S-a respins propunerea de renuntare la urmarirea penala si dispune CONTINUAREA CERCETARILOR PENALE.
Persoana in cauza va fi chemata in continuare la parchet sa dea decl;aratii si se va formula, probabil, rechizitoriu de trimitere in instanta.

Data inregistrarii 02.08.2018
Data ultimei modificari: 31.10.2018
Sectie: SECTIA PENALA
Materie: Penal
Obiect: confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)
Stadiu procesual: Fond
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Ce nu intelegeti?
S-a respins propunerea de renuntare la urmarirea penala si dispune CONTINUAREA CERCETARILOR PENALE.
Persoana in cauza va fi chemata in continuare la parchet sa dea decl;aratii si se va formula, probabil, rechizitoriu de trimitere in instanta.

Judecatorul a respins cererea parchetului si a desfiintat ordonanta. Dosarul se restituie procurorului pentru completarea urmaririi penale. O alta ordonanta de renuntare nu se mai dispune in acesta cauza, urmeaza cel mai probabil sa fiti trimis in judecata.

[ link extern ]
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Judecatorul a respins cererea parchetului si a desfiintat ordonanta. Dosarul se restituie procurorului pentru completarea urmaririi penale. O alta ordonanta de renuntare nu se mai dispune in acesta cauza, urmeaza cel mai probabil sa fiti trimis in judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 ncpp) manixmanix manixmanix Am avut un dosar deschis in care am fost scos ca faptuitor. Am platit cheltuiel de judecata, si la 2 zile am primit o citatie in care eram chemat la ... (vezi toată discuția)
Completare urmarire penala? alexbold21 alexbold21 Judecătorul , în temeiul art. 318,alin.15 teza a doua , respinge cererea de renunțare la Urmarire penala. În temeiul art. 318, alin15, punctul b ... (vezi toată discuția)
Confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 ncpp) ContSters427013 ContSters427013 Buna ziua, Ma puteți ajuta cu un sfat in legătura cu o problema? In urma cu 1 an și ceva am sustrat dintr un supermarket un produs, după am fost dus in ... (vezi toată discuția)