Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De ce imi apare pe fluturașul de salariu deducere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De ce imi apare pe fluturașul de salariu deducere personală??

Am primit fluturașul de salariu si am observat ca apare o reținere pentru deducere personală,ce inseamna???
Pai de ce ne intrebati pe noi?!?
Noi am operat retinerea?
Cereti explicatii in scris cu confirmare de primire angajatorului.
Dupa aceea deschideti pe site o speta, dar numai daca retinerea nu este justificata sau nu sunteti de acord cu justificarea ei.
Deducerea personala e ceva, retinerea salariala e altceva... Deducerea se aplica da ai copii, spre exemplu, in intretinere ( se scade o suma de banii din salariul brut pentru care nu se plateste impozit...) si retinerea opereaza in cazul unei datorii, in general este pusa de un executor judecatoresc...
Deducerea personala nu este o retinere efectiva din salariu.

Deducerea personala este o facilitate oferita de statul roman acelor angajati care castiga un salariu brut de sub 3.600 de lei.
[ link extern ]
@Cornel Vasile

Pentru ca o deducere personala sa nu fie o retinere sau sa devina o facilitate ar trebui ca ceea ce se deduce pt "servicii sociale" sa reprezinte intr-adevar ceva dpdv practic, sa poata fi regasit intr-un adevarat serviciu social!!!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data viitoare abtineti-va sa mai faceti comentarii la persoanele care posteaza...

In Forumul Avocatnet nu este de dorit să folositi :
- jigniri adresate celorlalti participanţi la discuţie sau utilizatorilor forumului în general.
- atacul la persoană, comportamentul nepotrivit sau ofensator,
- mesajele offtopic caretrebuie evitate sau purtate prin intermediul mesajelor private.
- Pe forumul Avocatnet discutam ideea/speța, nu persoanele implicate.

Daca considerati ca nu puteți sau nu doriti să respectaţi acest regulament, singura soluţie constă în încetarea activității pe forum. În caz contrar, vom fi nevoiţi să luăm toate măsurile necesare pentru ca forumul Avocatnet să-și desfăşoare existența în bune condiţii, incluzând interzicerea dreptului de a mai posta, temporar sau definitiv.
Cornel Vasile, Consilier juridic