Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Autoapărare: ce urmări vor fi dacă sunt agresat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Autoapărare: ce urmări vor fi dacă sunt agresat violent și ripostez la fel, sau și mai rău? Voi fi tot eu învinovățit pentru cele întâmplate?

Buna ziua, sunt elev și am ceva probleme cu niște indivizi din liceul meu. Am fost prieten cu un baiat din camin este mai mic cu 3 ani ca mine are probleme de sanatate și am avut discuții cu el sa nu se apuce de fumat, cu toate astea s-a apucat de fumat, m-am luat de el și i-am explicat prietenește ca este un viciu rau și că de 4 ani nu reușesc să mă las de el. A urmat sa cheme niște băieți de vârsta lui dar mult mai mari ca marime ca mine, s-au luat de mine, am tacut și mi-am vazut mai departe de viață. saptămâna asta am fost in camera la fostul „prieten” și iși băteau joc de unul l-au lovit in zona capului, am plecat și am fost invinovățit că l-am lovit, practic nu am avut nici o măcar o legătură cu accidentul. A urmat să vină iar acei băieți de data asta au incercat să mă rănească, eram și eu cu alții dar am calmat situația, inainte sa plec mi-au spus că o să mă gasească singur și o să o pățesc.
Vreau să ajung aici: in caz de mă atacă și ii atac inapoi la care ii omor in urma conflictului (de asta imi e frică, să nu ii omor nu că mi-ar face rău) ce urmări vor fi? Voi fi tot eu invinovățit pentru cele intâmplate? Port mereu la mine un șpray paralizant de cand am fost amenințat și in caz ca nu funcționeaza il voi aprinde pentru a face o flacără să ii indeprătez și mă gândesc că li se vor aprinde hainele. (Sunt tânăr și nu pot avea mereu lângă mine pe cineva, normal că voi recurge la așa ceva.)
Manuela Rășină, administrator
Nu va bazati pe legitima aparare in Romania.
Si la cum puneti problema nu veti scapa de raspunderea penala.

Incercati sa ii evitati si sa nu se intample nimic.
Încercați să reclamați faptele conducerii scolii. Ei ar trebui să încerce să calmeze spiritele și să prevină incidente viitoare mai grave. Nu așteptați să fiți atacat. Dacă se întâmplă așa ceva,pentru a putea invoca legitima apărare va trebui să aveți grijă ca modul în care vă apărați să fie proporțional cu gravitatea atacului, ceea ce în fapt este imposibil.
Imposibil nu este dar nu este recomandabil.
De fel, doar în cazuri cu corupție se recunoaște legitimă apărare fără probleme.
Procurorii pornesc de la prezumția de vinovăție desi este interzis asa ceva.
Asa este si asa va fi mereu cu acuzarea.

Noi nu va putem invata cum sa existe legitimă apărare dar exista si asa ceva.
Este interzis sa va invatam asa ceva.

Trebuie să evitați orice conflict.
"Procurorii pornesc de la prezumția de vinovăție desi este interzis asa ceva." Deci li se permite sa
incalce lege, fara nici o raspundere?? In ce tara traim?
In Romania.