Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu si persoana in intretinere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu si persoana in intretinere

Un salariat declara functia de baza la un alt angajator. Poate avea persoane in intretinere?
george-neagu, moderator
Da, poate avea persoane in intretinere, dar numai unde are functia de baza va beneficia de deducerea personala .

Persoana în întreținere poate fi soția/soțul, copiii sau alți membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soțului/soției acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile și neimpozabile, nu depășesc 510 lei lunar, cu excepția veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) și x) și/sau a pensiilor de urmaș cuvenite conform legii, precum și a prestațiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Cornel Vasile, Consilier juridic