Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua ,

Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii va rog? Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc pe 30 martie 2019.Contractul de munca imi expira pe 31 decembrie 2018. Vreau sa mentionez ca din din 12.09.2016 lucrez fara intrerupere, Intrebarea este urmatoarea : Beneficiez de concediu de maternitate ?
Am fost sfatuita sa imi iau 10 zile de concediu medical incepand cu 3 ianuarie 2019 apoi sa intru in concediu de maternitate si sa depun actele la casa de asigurari de sanatate impreuna cu decizia de incetare contract. este ok?
Va multumesc !
Dinu A, utilizator
Cand vreti sa intrati in concediu de maternitate?
Bună ziua, eu trebuia sa întru în concediu de maternitate la sfârșitul lunii ianuarie pentru a-l împărții în mod egal. Însă nu îmi vor prelungiri contractul de munca care expira pe 31 decembrie și sunt nevoita sa rămân acasă. De la firma mi.au spus ca nu pierd nimic și ca îmi va va plati casa de asigurări condeiul de maternitate. Mi.au spus sa îmi iau începând cu 3 ianuarie 10 zile de concediul medical și apoi concediul de maternitate, deoarece nu ma încadram la concediul maternal cu 84 de zile înainte și 42 după și ca îmi vor da de la firma toate documentele necesare ptr dosar. Dar este adevărat? Am dreptul la concediul medical daca numai figurez ca angajat? Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cand vreti sa intrati in concediu de maternitate?